Chcemy dzielić się naszą wiedzą z wszystkimi.
Na tej stronie znajdują się sprawdzone porady przekazane nam przez użytkowników naszych produktów oraz wynikające z naszego doświadczenia. Mamy nadzieję że znajdą tu Państwo informacje jakich potrzebują i polecą tą stronę innym użytkownikom Internetu. Jeśli mają Państwo własne porady dla innych użytkowników naszych produktów marek EUROWOLLE, LanaAmore, bejbik, LhIMBI, METSi, VASARA, R O Z Y N E K healthy dreams, thabo prosimy o ich wysłanie na maila biuro(at)eurowolle.pl, chętnie się z nimi zapoznamy i umieścimy na naszej stronie.
Serdecznie zapraszamy.
Użytkując zakupione wyroby należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta dotyczących używania, przechowania i konserwacji, gdyż pozwoli to nam dłużej cieszyć się nimi. Najczęściej popełnianymi błędami podczas użytkowania nowo zakupionych produktów są:
– niewłaściwa temperatura prania tkaniny lub dzianiny,
– niewłaściwy proszek, płyn do prania,
– niewłaściwy środek do czyszczenia chemicznego w pralni,
– użycie odpowiedniej ilości proszku lub płynu do prania,
– nieodpowiednie warunki suszenia wypranych wyrobów (np. suszenie na słońcu),
– niewłaściwa temperatura prania.
Należy tu również wspomnieć o zasadniczym błędzie, a mianowicie pozbywaniu się metki z zaleceniami lub po prostu nie stosowanie się do wskazówek dotyczących używania, przechowania i konserwacji. W celu lepszej identyfikacji znaków konserwacji opisaliśmy je wg PN-EN ISO 3758 2012 w niniejszym załączniku.
I. Pościel wełniana – kołdry (pledy), poduszki (podpory), podkłady rehabilitacyjne z 100% czystej wełny – fakty i porady
Na co zwrócić uwagę przy zakupie pledu (kołdry), podpory (poduszki) i podkładu z 100% czystej wełny?
Jaki rodzaj wełny został wykorzystany do produkcji?
Alpaka – wełna z lamy alpaki żyjącej w Ameryce Południowej. W Europie tkanina o osnowie bawełnianej lub jedwabnej.
Camel – wełna charakteryzująca się większą trwałością w stosunku do wełny owczej i koziej. Włókna sierści wielbłąda są nawet do 70% mocniejsze niż włókna z sierści owiec. W modzie wełna wielbłądzia znajduje zastosowanie głównie w produkcji ciepłych płaszczy. Bardzo cenione są wełny produkowane z sierści alpak i lam oraz z królików angorskich.
Kaszmir – jedna z najdroższych wełen. Surowcem do produkcji kaszmiru jest sierść kóz kaszmirskich żyjących na terenie Mongolii i Chin. Jedna koza dostarcza rocznie tylko od 50 do 200 gram wełny. Włókna pozyskuje się raz do roku, zwykle wiosną, poprzez ręczne wyczesywanie lub skubanie wełny.
Merynos – wełna ciesząca się największym uznaniem. Największym producentem tego rodzaju wełny jest Australia. Wełna typu merynos charakteryzuje się wysoką miękkością i puszystością, jej włókna są bardzo cienkie i sprężyste. Wyjątkowe właściwości wełny typu merino wynikają głównie z warunków w jakich żyją te owce – w zimie temperatura spada nawet do – 20o C, natomiast latem dochodzi do 40o C.
Moher – rodzaj wełny z kóz angorskich. Kozy strzyże się 2 razy do roku, a z jednej kozy można pozyskać nawet do 5 kilogramów sierści rocznie. Cechy moheru, są bardzo podobne do kaszmiru, a więc wyróżnia je przede wszystkim miękkość, puszystość i delikatny chwyt.
Czy do produktów (kołdra, poduszka, podkład) dołączona jest etykieta/instrukcja używania, przechowania i konserwacji?
W naszym kraju bardzo dużo firm oferuje kołdry, poduszki, podkłady lub zestawy z 100% czystej wełny. Do każdego produktu producenci, którzy poddali swoje wyroby z dzianin wełnianych certyfikacji i zgłosili je do Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych jako wyroby rehabilitacyjne powinni dołączyć instrukcje używania, przechowania i konserwacji (wzór poniżej).
Jak długi jest okres gwarancji?
Niezależnie od miejsca zakupu, każdy Klient zgodnie z prawem UE przez co najmniej dwa lata ma prawo do bezpłatnej gwarancji. Jeśli produkt kupiony przez Klienta na obszarze UE jest wadliwy bądź nie wygląda lub nie działa tak, jak zapewniano w opisie, sprzedawca ma obowiązek jego nieodpłatnej naprawy lub wymiany albo udzielenia zniżki lub zwrotu pieniędzy. Nie można domagać się zwrotu pieniędzy w przypadku wystąpienia niewielkiej wady, np. pęknięcia zamka w opakowaniu kołdry. Okres dwuletniej gwarancji rozpoczyna się z datą otrzymania towarów. Za usunięcie wady zawsze odpowiada sprzedawca.
II. Pranie wełny
PRANIE RĘCZNE Wełnianą poduszkę (poszewkę), kołdrę lub podkład umieścić w wannie lub misce wypełnionej wodą. Zależnie od stopnia zanieczyszczenia i pranego wyrobu należy wcześniej przygotować letnią wodę w temperaturze ok. 20 – 25°C ze środkiem do prania wełny – ilość środka według zaleceń producenta. Do różnych rozmiarów pranych wyrobów należy dostosować ilość środka do prania wełny. Praną poduszkę, kołdrę lub podkład pozostawiamy w wodzie około 60 minut. W tym czasie powinno się je kilka razy odwrócić i lekko ugniatać. Następnie płuczemy je w wodzie o tej samej temperaturze co przy praniu. Przy suszeniu wyrobów wełnianych nie wyżymamy, nie wykręcamy i nie kładziemy jednych elementów na drugie. Najlepiej pozostawić je w miejscu, gdzie występuje przeciąg (ale nie na działanie promieni słonecznych).
USUWANIE DROBNYCH ZANIECZYSZCZEŃ (PLAM) Za pomocą gąbki lub bawełnianej ścierki na zanieczyszczone miejsce nanieść pianę uzyskaną z połączenia środka do prania wełny z letnią wodę w temperaturze ok. 20 – 25°C. Pozostawić aby środek mógł działać ok. 5 – 10 minut, a następnie przetrzeć czyszczoną powierzchnię i spłukać. Przy silniejszym zanieczyszczeniu czynność powtórzyć.
III. Procesy konserwacji – informacja dotycząca wyrobów produkowanych przez P.P.H.U. EUROWOLLE.
OGÓLNE ZASADY
W celu zachowania wysokiej jakości kołder/poduszek przez jak najdłuższy okres należy postępować zgodnie z poniższymi zasadami:
1. SELEKCJA TKANIN. Oddzielanie rzeczy białych od kolorowych i ciemnych; lekko od bardzo zabrudzonych; bawełnianych od poliestrowych
2. SYMBOLE KONSERWACJI. Stosować się do znajdujących się na wszywce ikonek: formy i temperatury prania, bielenia, suszenia, prasowania itp.
3. SPRAWDZIĆ. Przed praniem zapiąć zamki/guziki, czy nie ma np. kartek, pieniędzy itp.
4. WŁAŚCIWY ŚRODEK. Używać odpowiedniego (do białego/do kolorów) wysokiej jakości detergentu, płynu do zmiękczania, odplamiacza.
5. KOLORY & NADRUK. Prać na lewej stronie w celu zachowania intensywności barw.
6. WIROWANIE. Ze względu na gniecenie się tkanin zaleca się rozsądne korzystanie z tej funkcji bądź wcale.
7. SUSZENIE. Suszyć w stanie rozłożonym na świeżym powietrzu – kolory/nadruk w cieniu, a białe można na słońcu.
8. PRASOWANIE. Nie zaleca się prasowania kołder i poduszek.
INFORMACJA DOTYCZĄCA STOSOWANYCH ZNAKÓW DO OZNACZANIA SPOSOBU KONSERWACJI WYROBÓW PRODUKOWANYCH PRZEZ P.P.H.U. EUROWOLLE.
Według Polskich Norm rozróżnia się 5 podstawowych procesów konserwacji, tj.: pranie, bielenie, suszenie, prasowanie i profesjonalna konserwacja. Poniższa tabela przedstawia ich symbole. Znaki tych procesów umieszczane są na wszelkiego rodzaju oznaczeniach wyrobu, tj. metkach, szarfach, wszywkach, ulotkach, instrukcjach.
Tabela 1. Symbole ogólne podstawowych procesów konserwacji wg normy
PRANIE |
|
Wanienka jest symbolem domowego procesu prania (ręcznego lub maszynowego). Znak jest stosowany do przekazania informacji o maksymalnej temperaturze prania oraz maksymalnej intensywności procesu prania. Temperatura, wraz z symbolem wanienki, podawana jest jako liczba odpowiadająca stopniom w skali Celsjusza (30, 40, 50, 60, 70 lub 95) bez oznaczenia „oC ” |
BIELENIE | ![]() |
Trójkąt jest symbolem bielenia. |
SUSZENIE | ![]() |
Dla procesów suszenia symbolem jest kwadrat. Okrąg wpisany w kwadrat jest symbolem suszenia w suszarce bębnowej po procesie prania; jedna kropka lub dwie kropki umieszczone wewnątrz symbolu, wskazują maksymalne temperatury |
PRASOWANIE |
|
Dla procesów prasowania i parowania, symbol ma kształt ręcznego żelazka |
PROFESJONALNA KONSERWACJA |
|
Okrąg jest symbolem profesjonalnych procesów czyszczenia chemicznego i czyszczenia wodnego wyrobów włókienniczych (z wyjątkiem skóry naturalnej i futer). Symbol w połączeniu z innymi znakami informuje o różnych procesach czyszczenia |
OBRÓBKA NIEDOZWOLONA |
|
Do pięciu symboli opisanych powyżej jako dodatkowy symbol wprowadzono krzyż św. Andrzeja, który nałożony na którykolwiek z tych symboli oznacza, że obróbka jaką reprezentuje dany symbol nie powinna być stosowana |
Zgodnie z aktualnie obowiązującą normą PN-EN ISO 3758:2006 – Tekstylia. System oznaczania sposobu konserwacji z zastosowaniem symboli P.P.H.U. EUROWOLLE zaleca następujące instrukcje konserwacji:
Instrukcja nr 1
Procesy konserwacji – wyroby rehabilitacyjne z dzianin wełnianych marki EUROWOLLE i LanaAmore (100% czystej wełny), tj.:
podpory karku i szyi (poduszki proste i profilowane, kołnierze stabilizująco-ocieplające, zagłówki), siedziska;
ocieplacze ciała (kołdry, pledy, kamizelki), ocieplacze stóp i palców (bambosze, kapcie) oraz lędźwi (pasy) i kolan;
podkłady do ćwiczeń rehabilitacyjnych (błamy, materace, narzuty).
Tabela 2. Symbole procesów konserwacji wyrobów z 100% czystej wełny
PRANIE | ![]() |
Prać ręcznie w temperaturze 30oC lub mechanicznie (program „pranie wełny” 30oC) przy użyciu środków do prania wełny zawierających lanolinę |
BIELENIE | ![]() |
Bielenie związkami wydzielającymi chlor zabronione |
SUSZENIE | ![]() |
Suszyć w stanie rozłożonym. Nie wirować |
PRASOWANIE | ![]() |
Nie prasować |
PROFESJONALNA KONSERWACJA |
|
Nie czyścić chemicznie. Nie usuwać plam rozpuszczalnikami |
Instrukcja nr 2
Procesy konserwacji – wodoodporne prześcieradła ochronne marki METSi
Prześcieradła ochronne należy transportować w oryginalnych opakowaniach, zabezpieczając przed zabrudzeniem, uszkodzeniem mechanicznym i zamoczeniem. Przechowywać w suchym i przewiewnym pomieszczeniu, z daleka od źródeł ciepła, wilgoci i punktów świetlnych. Nie należy przechowywać wyrobów zabrudzonych. Zaleca się realizację przeglądu składowanych wyrobów. Nie prać z wyrobami innego typu. Stosować procedury konserwacji ujęte w tabeli 3.
Tabela 3. Symbole procesów konserwacji wodoodpornych prześcieradeł ochronnych