Jaka kołdra najlepsza?
Co jest ważne podczas wyboru najlepszej kołdry?
To kwestie dopasowania produktu do indywidualnych predyspozycji konkretnej osoby, ale nie tylko. Najlepsza kołdra będzie przede wszystkim przewiewna, dość lekka i z uniwersalnym wypełnieniem, które latem zapewni przyjemne otulenie, a zimą odpowiedni poziom ciepła.
Bo najlepsza z kołder nie może powodować u nas nadmiernego pocenia. Wilgoć, powinna być odprowadzana nawet wówczas, gdy mamy tendencję do nadmiernego pocenia się.
Jedno jest pewne, aby kołdra była optymalnie wygodna i komfortowa warto kierować swoją uwagę w stronę produktów certyfikowanych i absolutnie pozbawionych chemicznego barwienia. Poszycie takiego produktu oraz wypełnienie musi być wykonane z solidnego komponentu, który dla kupującego nie budzi żadnych wątpliwości.
Optymalnie najlepsza kołdra musi mieć także ustalone, wygodne dla użytkowników wymiary. Do sypialni dziecięcych lub aranżowanych dla singli zaleca się zakup kołdry 135×200 lub 155×200 cm, zaś na łóżku małżeńskim idealnie sprawdzi się kołdra 200×200 lub 200×220 cm.
A jaki produkt kupić, by faktycznie spać w możliwie najlepszych warunkach?
Kołdra zimowa, czy całoroczna? Jaka kołdra będzie najlepsza ze względu na zastosowanie?
Dobra kołdra oddychająca sprawdzi się zarówno latem, gdy w sypialni może być naprawdę gorąco, ale również zimą, kiedy w czasie sezonowych przeziębień zdarza nam się nadmiernie pocić. Zwolenników zakupu kołdry całorocznej (MEDICO kołdra antyalergiczna zimowa DUO) jest jednak tak samo dużo, jak tych, którzy wolą wybrać kołdrę zimową i kołdrę na lato, a w rezultacie naprzemiennie używać jednego i drugiego produktu.
Medico w wersji całorocznej to pewność optymalnej cyrkulacji powietrza, czyli ochrona przed przegrzaniem przez cały rok. Wykonanie z materiałów najwyższej jakości oraz delikatne poszycie z gęsto tkanej mikrofibry to niebywałe właściwości antyalergiczne. Sam produkt jest także trwały, puszysty i lekki.
Jedno jest pewne i niezmienne, latem warto kupić kołdrę oddychającą, lekką i przewiewną, którą będzie można przechować poza sezonem w szafie. Taką kołdrę można zabrać również na biwak lub weekendowe wakacje.
Zimowe modele powinny przede wszystkim długo trzymać ciepło, w praktyce oznacza to mniej więcej tyle, że jedną z najlepszych opcji do wyboru może okazać się kołdra z owczej wełny lub klasyczna kołdra wełniana. MERINO BASIC, czyli kołdra wełniana całoroczna to okrycie przygotowane dla wszystkich, którzy cenią sobie naturalne pochodzenie produktów. Wypełnieniem Merino Basic jest wełna, posiadająca właściwości wykorzystywane w rehabilitacji leczniczej. Może działać łagodząco, relaksująco i rozwiązać kłopotliwy ból pochodzenia reumatycznego oraz nerwowego. A co najważniejsze, dzięki lanolinie chroni powłokę przed rozwijaniem się roztoczy i bakterii.
Warto podkreślić, że zastosowana tu wełna typu Merino, charakteryzuje się także zdolnością regulacji temperatury, wentylacji oraz pochłaniania wilgoci.
I choć w ofercie producentów znajdziemy także kołdry puchowe to warto podkreślić, że ten komponent nie dla wszystkich będzie wyborem, który okaże się strzałem w dziesiątkę. Bo ze względu na właściwości antyalergiczne, dużo lepszą opcją będzie wybór kołdry bawełnianej (MERINO LINE bawełniana kołdra z wypełnieniem wełnianym) lub syntetycznej. Ten rodzaj kołdry nie doprowadzi do przegrzani ciała, gdy wypoczywamy w solidnie ogrzewanych wnętrzach. Wypełnienie takich modeli umożliwia ponadto cykliczne pranie oraz odświeżenie kołdry, gdy tylko przytrafi się taka konieczność.
Nie wiesz, jakie wypełnienie kołdry będzie najlepsze? Oto najważniejsze z cech każdego z nich:
- puch – lekkie i utrzymujące ciepło, podział na kołdry zimowe i letnie bądź całoroczne, mogą prowadzić do alergii jeśli będą słabej jakości,
- pierze – wariant podobny do wypełnienia puchowego, ale o słabszych parametrach izolacyjnych i cieplnych; pierze to połączenie piór z puchem, które finalnie może uczulać,
- wełna – najczęstszym komponentem w kołdrach wełnianych jest wełna owcza, ciepła i oddychająca, nie uczula i ma właściwości prozdrowotne,
- włókno poliestrowe – jedno z najbardziej popularnych wypełnień, składa się ze spiralnie skręconych włókien, posiadających powietrzne kanaliki; takie wypełnienie jest elastyczne, lekkie i o właściwościach antystatycznych (Kołdra 4 pory roku (2w1) MEDICO, antyalergiczna, EUROWOLLE),
- włókno silikonowe – czyli włókno poliestrowe pokryte warstwą silikonu, zapewnia kołdrze małą wagę i odporność na odkształcenia.
Najlepsza kołdra dla alergików – o tym warto pamiętać!
Choć podczas wyboru najlepszej kołdry bierzemy pod uwagę różnorodne parametry to liczy się tutaj także to, jak podczas wypoczynku czuje się nasz organizm. Alergie mogą skutecznie uniemożliwić przyjemny wypoczynek i dlatego warto w przypadku podejrzenia takich schorzeń sięgnąć po kołdrę z syntetyczną, oddychającą i bawełnianą. Kołdry silikonowe (SATEEN LINE bawełniana kołda z wypełnieniem silikonowym) także się tutaj sprawdzą, bo nie tylko można je prać, aby skutecznie walczyć z alergenami, ale także dowolnie stosować nawet w przypadku dzieci i młodzieży.
Dla alergików duże znaczenie dla komfortowego zasypiania będzie miało nie tylko odpowiednie wypełnienie w kołdrze, ale również poszycie, czyli mówiąc bardzo potocznie to, co widzimy na zewnątrz. Ważne, aby było ono przygotowane z materiału bawełnianego lub mikrofibry. Te komponenty są dość miękkie, wytrzymałe, przyjemne i nie absorbują wilgoci. Stosowanie kołdry z takim poszyciem jest po prostu dużo bardziej higieniczne i zdrowe.
Sprawdzi się także pokrycie z frotte – kołdry frotte charakteryzują się bardzo wysoką ciepłochronnością. Ta opcja sprawdzi się zimą!